5 Najlepszych książek o modzie

13 grudnia 2016

O modzie napisano już niezliczone artykuły, teksty, rozprawki i inne działa. Nie powinno to nikogo dziwić, z racji tego z jak fascynującym tematem mamy do czynienia. Nowe trendy zadziwiają nas każdego sezonu, a nawet dnia – jeśli weźmie się pod uwagę stylizację mody ulicznej czy codziennie świeże nowinki z wybiegów czy wielkich przyjęć celebrytów. Moda to jak się okazuje bardzo wdzięczny temat również dla pisarzy albo osób związanych z tą branżą aspirujących do tego tytułu. Na kanwie tego powstały wspaniałe książki, które nawet największemu laikowi pozwalają bardziej zrozumieć ten zadziwiający świat mody.

 

Poniżej znajduje się pięć wybranych tytułów, które zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się na tle pozycji książkowych traktujących o modzie właśnie.

 

5 Najlepszych książek o modziePierwsza na liście znajduje się książka o tytule nie nawiązującym bezpośrednio do trendów i mody, niemniej jednak pozycja którą trzeba sobie przyswoić, jeśli chce się być znawcą modowego blichtru. Yann Kerlau, „Dynastie, które stworzyły luksus” – bo o niej mowa, to niesamowicie wciągająca opowieść o wielkich rodach, dla których moda stała się czymś więcej niż codzienną przebieranką. To spojrzenie w świat rodzinnych biznesów przekształconych w najsłynniejsze na świecie marki modowe – nawet jeśli nie jest się związanym z tą branżą zna się wszakże marki Louis Vuitton, Cartier czy Gucci. Ich ubrania na przestrzeni lat po dziś dzień to luksus sam w sobie – wywierający piętno na światowe trendy. By poznać modę – trzeba sięgnąć do korzeni, dlatego właśnie ta książka.

 

5 Najlepszych książek o modzieDrugą pozycją jest książka o już bardziej oczywistym tytule „Sekrety Mody”. Tajemnice tego wyjątkowego światka ukazuje nam w niej ponownie Yann Kerlau. Nie bez powodu, bowiem kto inny mógłby lepiej znać modę niż osoba związana z nią przez 15 lat? Każdy kto sięgnie po tę pozycje nie tylko odkryje różne modowe tajniki, ale będzie też mógł spojrzeć z innej strony na dzieje projektantów. Znajdziemy tam między innymi takie rozważania, jak to z jakiego powodu torebka jest niekwestionowanym wyznacznikiem pozycji społecznej.

 

5 Najlepszych książek o modzieWspomnienia byłej modelki, wybitnej stylistyki i wreszcie wieloletniej dyrektor kreatywnej amerykańskiej edycji magazynu Vogue to kolejna perełka na liście modowych książek. Grace Coddington i jej dzieło „Grace: A Memoir” jest tym bardziej wyjątkowe, że jest to autobiografia bardzo wartościowa, a równocześnie z poczuciem humoru i ilustracjami stworzonymi przez ikonę mody.

 

Czwarta propozycja to Rudolf Kinzel „Królowe Mody” – dzisiaj właściwie do znalezienia tylko na aukcjach czy w antykwariatach. Z niej możemy dowiedzieć się wszystko o świecie mody haute couture i poznać wybitnych krawców takich jak np. Paul Poiret.

 

Listę najlepszych modowych książek zamknie pozycja stworzona przez byłą redaktor naczelną australijskich edycji Harper’s Bazaar i Vogue – „ Za kulisami świata mody”, Kristie Clements. Ta pozycja bardziej niż wszystkie inne skupia się na ciemnej stronie branży mody. Jest pełna smaczków i ciekawostek o osobowościach związanych z tą branżą.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jeden komentarz

  • Xadrian 14 marca 2017jako03:06

    W dzisiejszych czasach trudno podążyć za zmieniającymi się trendami dlatego książki mogą nam w tym pomóc, ponieważ są rzeczy, które zawsze będą modne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *