5 najlepszych książek o architekturze

21 lipca, 2018

Architektura to nie tylko dziedzina wiedzy interesująca specjalistów zajmujących się nią zawodowa. Z dnia na dzień, rośnie grupa fanów i osób ciekawych informacji na temat architektury i budownictwa. Z architekturą mamy do czynienia na co dzień. Przestrzeń, w której żyjemy wpływa na nas i kształtuje całe społeczności. Z tych względów, temat ten budzi zainteresowanie wśród profesjonalistów, ale także miłośników amatorów. Oto kilka ważnych i interesujących pozycji, które pozwolą dowiedzieć się więcej o architekturze.

Filip Springer „Wanna z kolumnadą”

Książka dotyczy architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego w Polsce. Książka ukazuje utraconą tradycję planowania przestrzennego i skutki zapomnienia o starej, dobrej szkole architektury – powszechnie panujący chaos. Autor na wielu przykładach i obserwacji przestrzeni publicznej i planowanie przestrzennego w Polsce.  Jest to opowieść o ładzie w przestrzeni, w której wszyscy żyjemy. Książka porusza niezwykle ciekawy i ważny temat, a czyta się ją jak powieść sensacyjną.  Lektura otwiera oczy i uczy patrzeć.

Filip Springer „Wanna z kolumnadą”

Davidson Cragoe Carol „Jak czytać architekturę. Najważniejsze informacje o stylach i detalach”

Ta niewielka książeczka powinna się znaleźć w biblioteczce każdej osoby interesującej się architekturą, szczególnie tą historyczną. Po lekturze tej książki czytelnik nauczy się rozpoznawać styl architektoniczny po typowych dla niego detalach i elementach konstrukcyjnych, a także oceniać jego wiek. Uczy jak patrzeć na budynki i na co zwracać uwagę. Format książki pozwala nosić ją ze sobą i poznawać architekturę w terenie. Uniwersalny charakter sprawi, że bliższe stają się wszystkie historyczne budynki, nie tylko te opisane w książce.

Graham Wade „Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat”

Książka porusza temat niezwykle ciekawy – opisuje najważniejsze koncepcje architektoniczne jakie zrodził XX wiek. Przybliża osoby takich wizjonerów jak Goodhue, Burnham, Le Corbusier czy Wright. Ich wizje zostały zrealizowane i możemy je poznać w takich miastach jak Dubaju, Szanghaj, Londyn czy Los Angeles. Książka ukazuje najważniejsze idee, jakie wpłynęły na wygląd współczesnego świata. Jest to cenne źródło wiedzy przedstawionej w ciekawy sposób. Można ją traktować jako wprowadzenie w kulisy świata architektury, spodoba się także znawcom tematu.

Graham Wade „Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat”

Koolhaas Rem „Deliryczny Nowy Jork”

Ta książka to niewątpliwie światowy bestseller. Nie bez powodu, jest to wspaniały portret fascynującego miasta jakim jest Nowy Jork. Autor rozpoczyna swoją opowieść w XVII wieku i ciągnie aż po czasy współczesne. Opisuje rozwój miasta, jego architekturę i układ przestrzenny. Jest to historia miasta, które się kocha albo nienawidzi. Nowy Jork to miejsce, gdzie sny mogą się urzeczywistnić i widać to także po architekturze. Książka pełna jest faktów i ciekawostek, które z pewnością zainteresują niejednego miłośnika architektury.

Wright Frank Lloyd „Architektura nowoczesna. Wykłady”

W książce znajdziemy sześć wykładów z 1930 roku autorstwa jednego z najważniejszych architektów XX wieku – Franka Lloyda Wrighta. W tekstach tych ukazuje swój sposób patrzenia na architekturę. Przedstawia propozycje i kierunek w jakim współczesna mu architektura powinna kroczyć. Dzięki książce możemy się zapoznać z ideą architektury organicznej, którą promował Wright. Fakt, że są to teksty napisane przez samego architekta pozwalają zrozumieć w jaki sposób patrzył na świat i jak widział przyszłość architektury. Pomimo czasu, jaki upłynął od momentu spisania wykładów, wiele kwestii pozostało aktualnych po dziś dzień.

Jeżeli powyższy wpis was zainteresował, na stronie karma-project.pl możecie zobaczyć galerie nowoczesnych projektów architektury, które są tworzone przez pewnego poznańskiego architekta – Marta Walisiak.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *